Ronaldo Juventus un hisselerini uçurdu | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Ronaldo, Juventus'un hisselerini uçurdu

Ronaldo, Juventus'un hisselerini uçurdu
Günümüzde artık pek çok Spor Kulübü bir şirket olarak yönetiliyor ve bir şirket olarak da ülke borsalarında işlem görüyorlar.

Ülkemizde de Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor Borsa İstanbul'da işlem gören kulüpler. İtalyan devi Juventus da kendi ülke borsasında işlem gören bir diğer kulüp.

Borsada işlem gören hisseler genellikle mevcut ekonomik şartlara göre ve ekonomi piyasasındaki duruma göre fiyatlansalar da özellikle spor kulüplerinin hisseleri sportif başarı ile de doğru orantılı olarak hareket ediyor.

Öyle ki geçtiğimiz yaz döneminde Real Madrid'ten Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo'yu transfer eden Juventus'un bu hamlesi ile Borsa İtalyana'da işlem gören hisseleri adeta uçuşa geçti.

Torino ekibinin hisseleri geçen yaz dev transfer resmileşmeden yalnızca bir hafta önce 69 sentten işlem görürken, imzaların atılmasının ardından ise hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. 

Temmuz ayının 10'unda transferin duyurulmasının ardından geçen 2 aylık süreçten sonra futbol sezonunun da başlamasıyla Eylül 16'da bir juventus hissesinin Borsa İtalyana'daki değeri ise %120den fazla artış kaydederek tam 1 Euro 59 sente ulaştı. Bununla beraber kulübün piyasa değeri de 1 buçuk milyar Euro'yu geçmiş oldu.

Tabii bu durumun ters etki yaratması da söz konusu. İtalyan devinin Şampiyonlar Ligi'ne çeyrek finalde Ajax'a elenerek veda etmesi ile Juventus hisseleri borsada %11 değer kaybetti.

Borsada işlem gören hisseler yalnızca finansal veriler ya da sahada alınan sonuçlardan direkt olarak etkilenmiyor. Ortaya atılan transfer söylentileri de hisse fiyatlarını doğrudan etkileyebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Juventus'un Paris Saint-Germain'in brezilyalı yıldızı Neymar'ı transfer etmek istediğinin ciddi kaynaklar tarafından ortaya atılmasıyla siyah beyazlıların Borsa İtalyana'daki hisselerinde de yukarı yönlü bir hareket gözlendi ve Neymar'ın transfer söylentileri bile Juventus hisselerine %4lük bir değer kattı.

Borsada işlem gören kulüplerin sportif başarıları yalnızca taraftlarınının yüzünün gülmesine sebep olmuyor aynı zamanda hisse sahiplerine de ekonomik bir katkı sağlamış oluyor.