İşte şampiyonluk primi | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

İşte şampiyonluk primi

İşte şampiyonluk primi
Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çeyrek finale kalan İspanya'nın kupayı kazanması halinde, futbolcuların her birine 300'er bin avro prim verilecek.

İspanya ekonomik krizde olmasına rağmen milli futbolcular, şampiyon oldukları 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki primden (214 bin avro) yaklaşık yüzde 25 daha fazla alacak.

İspanya Futbol Federasyonu, 4 yıl önce aldığı kararla şampiyonalarda çeyrek finale kalan futbolculara prim vermezken, bu şampiyonada sadece finalde kazanmaları halinde prim verilecek.

Federasyon kaynaklarının verdiği bilgiye göre, futbolcuların daha fazla prim artışı istemediği, bunun yerine federasyonun Madrid'deki tesislerindeki bazı altyapı çalışmalarına kaynak aktarılmasından yana oldukları bildirildi.

İspanya Milli Takımı futbolcularına şampiyon oldukları 2010 Dünya Kupası'nda 600'er bin avro şampiyonluk primi verilmişti.

Öte yandan Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan 16 ülkede şampiyona öncesinde yapılan bir ankette, milli takımlarının Avrupa şampiyonu olması için ceplerinden en fazla para vermeye hazır millet, İrlandalılar olarak gösterilmişti.

İrlandalılar, takımların şampiyon olması halinde ortalama 295 avro vermeye hazır olduklarını belirtmiş, onları 207 avro ile İngilizler, 187 avro ile Yunanlılar, 167 avro ile İtalyanlar ve 130 avro ile İspanyollar izlemişti.

Polonyalılar, Ruslar ve Ukraynalılar ise yıllık gelirlerinin yüzde 1'ini milli takımlarının Avrupa şampiyonluğuna bağışlayabileceklerini söylemişlerdi.