Hakemlerimize psikoteknik testler yapılıyor | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

"Hakemlerimize psikoteknik testler yapılıyor"

Video yükleniyor...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi MHK Yaz Semineri açılış töreninde açıklamalar yaptı.

"Hakem atamalarında yazılımlardan yararlanacağız"

Büyükekşi geçen sezon oluşan olumsuz havayı, olumlu hale çevirmek istediklerini belirtirken bu dönem gerçekleştirecekleri yenilikleri şöyle aktardı: "Son dönemde Türk hakemleri, hiç olmadığı kadar tartışmaların odağında kaldı. Bu sezon bunları olumluya döndüreceğiz. Prensip olarak yabancı hakem getirme taraftarı değiliz. Hakemlerimize 10 ayrı testi içeren psikoteknik testler yapılıyor. Bunlar Üniversite hocalarımız tarafından ayrı ayrı analiz edilecek. Hakem atamalarında da modern yazılımlardan faydalanarak insan inisiyatifini azaltacağız." ifadelerini kullandı.

Ayrıca yabancı hakemin getirilmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Büyükekşi, sadece ihtiyaç halinde VAR hakemi gelebilir sözlerini söyledi.

Sahada görev yapan hakemlerle VAR'da görev yapan hakemleri de ayırdıklarını açıklayan Büyükekşi, "VAR ve saha hakemlerini ayırma kararı aldık. Prensip olarak yabancı hakem getirilmesi değil, ihtiyaç olması durumunda VAR hakemi getirilmesi kararı aldık.Hakemlerimizin bu konuda çok daha iyi deneyimleri olacaktır. Her hakem kendi alanında uzmanlaşacak. VAR hakemi ile saha hakemi arasında ücret olarak da fark vardı. Bunu da ortadan kaldırıyoruz." şeklinde konuştu.